Wieloplatformowość tylko dla wybranych, czy aby na pewno?

Obecnie producent oprogramowania, który chce dotrzeć do większej rzeszy odbiorców musi się z mierzyć z faktem iż na dzień dzisiejszy nie można podać jednej królującej na rynku pod względem popularności platformy operacyjnej. statystyki pokazują że rynek środowisk software-owy cechuje się niespotykaną jak dotąd różnorodnością. Wobec tego czy jeśli chcemy dotrzeć z naszym oprogramowaniem do jak największej ilości ludzi to czy skazani jesteśmy na armie programistów?

Obecnie dane dotyczące udziału w rynku systemów operacyjnych przedstawia się następująco:

Wśród desktopów:

Systemy operacyjne udział w rynku desktop.

Natomiast jeśli chodzi o systemy mobile:

Systemy operacyjne udział w rynku mobilnym

Co z tego możemy wywnioskować? Otóż że jeżeli chcemy by nasz produkt był dostępny dla każdego musielibyśmy posiadać wszechstronnego programistę płynnie poruszającego się w co najmniej kilku językach naraz lub zespół, który przepisze to samo oprogramowanie na każdy z systemów operacyjnych. Obie z powyższych strategi są stosunkowo popularne w firmach zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania niestety takie kopiowanie programów niesie za sobą uciążliwe konsekwencje. Oczywiście najbardziej uciążliwą jest czas stracony na powielanie tej samej idei w różnego rodzaju językach oraz wielokrotne testowanie jej. Następnie każda wersja takiego oprogramowania wymaga osobnego wsparcia co także angażuje dodatkowe moce przerobowe oraz podnosi koszty.
Podsumowując małe firmy bądź freelancerzy mają bardzo ograniczone możliwości w byciu wszechstronnym na rynku.

Powiecie pewnie taki los, że bycie multi-platformowym to domena wielkich otóż nie!
Wcale tak nie musi być. Jeżeli mówimy o środowiskach desktopowych to sytuacja jest dość prosta piszemy w Javie bądź w C++ z uwzględnieniem specyfiki systemów do tego grona niedługo dołączy także .Net, który ma zamiar wkroczyć do systemów o architekturze UNIX (np. Mac os, Linux). Jak pisanie takich programów wygląda technicznie to temat na osobny artykuł na razie postaram się wam przedstawić sama ideę i technologie ją wpierające.

Przedstawiłem pewne rozwiązanie problemu, które można z powodzeniem stosować do desktopu ale co z urządzeniami mobilnymi? Tutaj sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana oczywiście można zostać kimś w stylu mnicha tybetańskiego i samemu studiując specyfikacje poszczególnych systemów pisać miesiącami w krzyżówce C i Asemblera multiplatformowego pacmana działającego także na pralce ale poco? Pojawił się szereg wieloplatformowych silników dla developerów oprogramowania mobilnego. Osobiście przetestowałem parę i przedstawię wam te które spodobały mi się najbardziej.

Zobacz również: Historia telewizorów

Zaczniemy od narzędzia które gdyby było darmowe mogłoby się stać przyjacielem każdego programisty .Net

1. Xamarin.
Jest to platforma pozwalająca na tworzenie aplikacji mobilnych w języku C# wspaniale współpracująca z VisualStudio. Nie wymaga skomplikowanej instalacji po prostu ściągamy wtyczkę z internetu i działamy. Mnie w ramach testów w ciągu paru godzin udało się napisać bardzo prostą grę polegającą na odbijaniu piłki od ściany. Jeśli chcecie się pobawić możecie ją ściągnąć z githuba LINK. Ogólnie polecam ale trzeba się wykosztować.

2. Unity
Jeśli lubicie tworzyć gry komputerowe to powinien zainteresować was ten silnik gier. Programuje się w języku C#. Co istotne z punktu widzenia tego artykułu Unity pozwala na wdrożenie naszej gry na praktycznie dowolne środowisko mobilne jak i desktopowe.

3. Sencha
Jeśli jesteście początkującymi programistami lub nie potrzebujecie tworzyć skomplikowanych aplikacji to będzie dla was idealne narzędzie. Sencha pozwala pisać aplikacje przy użyciu HTML5, CSS oraz JavaScript, które są następnie są kompilowane do postaci aplikacji na IOS lub Androida.

Inne interesujące środowiska godne uwagi to Corona i QT wymagają już większej wiedzy programistycznej ale są jak najbardziej godne uwagi. QT używa C++.

Podsumowując obecnie każdy programista, czy to freelancer, czy członek wielkiej korporacji jeśli chce dotrzeć ze swoim produktem do jak największego grona klientów powinien poważnie pomyśleć o rozwiązaniach Cross-platformowych.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Następca LG V10 zapowiedziany! Strażnik prywatności: chusta Ishu sprawi, że dla kamer będziemy niewidoczni MSI Vortex G65: gamingowe desktopy stworzone do gamingu w UltraHD ThermaCell: odstraszacz komarów zasilany gazem Teal: najszybszy seryjny dron świata Cooler Master MasterLiquid Pro: kompaktowe i wydajne chłodzenie procesora cieczą Koniec epoki VHS: ostatni producent rezygnuje z magnetowidów Asus RX 480 8GB Strix: najwydajniejszy Radeon w dwóch autorskich wersjach NVidia Geforce Titan X: król wydajności powraca w nowej odsłonie i nie ma sobie równych Dell Inspiron 7459 AIO: domowe centrum multimedialne z panelem dotykowym i kamerą 3D Używacie tej przeglądarki? Lepiej przestańcie: okazało się, że to spyware DJI Zenmuse Z3: kamera do drona z zoomem optycznym 3,5x Bagel: inteligentna taśma miernicza. Nawet nie udawaj, że jej nie chcesz! Samsung Gear IconX: nowoczesne słuchawki Bluetooth w rozmiarze XS Transcend DrivePro Body: osobista kamera nagra wszystko, co widzisz Linksys RE7000: prosty sposób na zwiększenie zasięgu sieci Wi-Fi MSI Nightblade: ogromna moc w kompaktowej obudowie Karty pamięci UFS: niesamowita szybkość odsyła standard SD do lamusa

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?